V době, kdy se naše technologie stávají každým měsícem chytřejšími a chytřejšími, často přehlížíme nedílnou součást, díky níž jsou naše počítače tak intuitivní.
Při každém stisknutí tlačítka napájení počítače je BIOS první operací, při které se načte operační systém a všechna osobní nastavení, díky nimž je váš počítač váš vlastní.
Ať už potřebujete systém BIOS aktualizovat, nebo jej vyčistit od systematických chyb, znalost vstupu do systému BIOS je pro uživatele PC nezbytná. Pro přístup do systému BIOS v počítači se systémem Windows musíte stisknout klávesu BIOS nastavenou výrobcem, která může být F10, F2, F12, F1 nebo DEL.
Pokud počítač projde příliš rychle spuštěním při autotestu napájení, můžete do systému BIOS vstoupit také prostřednictvím pokročilého nastavení obnovy v nabídce Start systému Windows 10.
Jedna z věcí, kterou uživatelé PC na systému Windows milují nejvíce, je to, kolik možností můžete nastavit přímo ve vybraném systému.
Ještě než počítač dokončí úplné spuštění, můžete se odvážit do softwaru BIOS a upravit pořadí spouštění systému, povolit hardwarové komponenty nebo změnit systémový čas a datum.

V závislosti na stáří počítače může vstup do systému BIOS vyžadovat u starších počítačů několik stisků kláves navíc oproti novějším.
Než začnete mačkat klávesy nebo měnit nastavení, projdeme si vše, co potřebujete vědět o systému BIOS vašeho počítače a o tom, jak do systému BIOS na vašem přenosném nebo stolním počítači vstoupit.
Co je BIOS?
BIOS, neboli Basic Input/Output System, je nejdůležitějším spouštěcím programem počítače a představuje integrovaný základní software procesoru, který je zodpovědný za spouštění systému.
Systém BIOS, který je obvykle zabudován do počítače jako čip na základní desce, funguje jako katalyzátor činnosti funkcí počítače.
Systém BIOS je naprogramován na čipu EPROM a je uložen na tomto paměťovém čipu, který uchovává data i po vypnutí zdroje napájení. Po opětovném zapnutí počítače systém BIOS načte tatáž uložená data.
Systém BIOS je také zodpovědný za řízení toku dat mezi operačním systémem počítače a všemi připojenými zařízeními, včetně pevného disku, klávesnice, videoadaptéru, tiskárny nebo myši.
Při každém zapnutí počítače projde systém BIOS procesem zvaným Power-On Self Test neboli POST, který zjišťuje, zda připojená zařízení pracují správně a jsou na svém místě.
Jakmile jsou všechna připojená zařízení přiřazena a je jim dáno OK, spuštění počítače pokračuje jako obvykle a během několika sekund vás přenese na obrazovku načítání.
Pokud systém BIOS zjistí nějaké problémy, zobrazí se chybová obrazovka nebo zazní řada zvukových kódů, které vám účinně naznačí, že se něco pokazilo.
Jak vstoupit do systému BIOS v systému Windows 10
Když narazíte na nepříjemnou chybu počítače nebo potřebujete upravit hardware procesoru pro nově upgradovaný procesor, budete potřebovat přístup do systému BIOS počítače.
Notebooky a PC s operačním systémem Windows 10 umožňují přístup k systému BIOS, jeho kontrolu a aktualizaci, protože nabízejí dvě snadné metody, jak dosáhnout požadovaných výsledků.
Metoda č. 1: Použití klávesové zkratky během spouštění systému
Možná jste si toho nikdy nevšimli, ale váš počítač prochází rychlým procesem POST, aby se co nejrychleji načetla úvodní obrazovka. V tomto časově přísně vymezeném okně můžete také přistupovat k systému BIOS kliknutím na určenou klávesovou zkratku počítače.
Bohužel, různé značky počítačů byly při určování definitivní klávesy BIOS na různých stránkách. Notebooky HP obvykle používají klávesu F10 nebo klávesu escape.
DEL a F2 bývají nejoblíbenějším klávesami pro PC, ale pokud si nejste jisti, jaká je klávesa vaší značky, může vám pomoci tento seznam běžných kláves systému BIOS podle značek.
- Acer: F2 nebo DEL
- ASUS: F2 pro všechny počítače, F2 nebo DEL pro základní desky
- Dell: F2 nebo F12
- HP: ESC nebo F10
- Lenovo: F2 nebo Fn + F2
- Lenovo (stolní počítače): F1
- Lenovo (ThinkPady): Enter + F1.
- MSI: DEL pro základní desky a počítače
- Tablety Microsoft Surface: Stiskněte a podržte tlačítko zvýšení hlasitosti.
- Origin PC: F2
- Samsung: F2
- Sony: F1, F2 nebo F3
- Toshiba: F2
Stisknutím přiřazené klávesové zkratky systému BIOS během spouštění počítače by se měla zobrazit hledaná obrazovka nástroje pro nastavení systému BIOS.
Například u počítačů HP Pavilion, HP EliteBook, HP Stream, HP OMEN, HP ENVY a dalších se stisknutím klávesy F10 právě v okamžiku, kdy se zobrazí stav počítače, dostanete na obrazovku nastavení systému BIOS.
Někteří výrobci vyžadují opakované stisknutí klávesové zkratky a někteří vyžadují kromě klávesové zkratky stisknutí dalšího tlačítka. Chcete-li se co nejlépe vybavit co nejpřesnějšími informacemi, podívejte se do uživatelské příručky k počítači nebo na webové stránky výrobce.
Metoda č. 2: Použití nabídky Start systému Windows 10
Počítače jsou technologicky vyspělejší než kdykoli předtím a spouštějí se během několika vteřin před našima očima. To ponechává jen málo prostoru pro stisknutí klávesových zkratek a zájemci o vstup do nastavení systému BIOS mohou být zmateni.
Pro uživatele počítačů, kteří nejsou schopni zachytit ono malé okénko pro použití klávesové zkratky, lze tento způsob vstupu do systému BIOS dokončit prostřednictvím nastavení počítače.
Krok 1. Přejděte do nastavení systému Windows
Přejděte do nabídky Start systému Windows a vyberte položku „Nastavení“ na levém panelu. K nastavení systému Windows můžete také přistupovat pomocí klávesových zkratek Windows + I.
Krok 2. Vyberte možnost „Aktualizace a zabezpečení“.
V tomto okně budete možná muset sjet dolů, abyste našli tlačítko „Aktualizace a zabezpečení“.
Krok 3. Vyberte možnost „Recovery (Obnovení)“
Krok 4. Klikněte na tlačítko „Restartovat nyní“.
V části „Pokročilé nastavení“ se zobrazí tlačítko „Restartovat nyní“, které umožňuje restartovat počítač za účelem konfigurace nebo obnovení.
Po opětovném spuštění počítače se zobrazí speciální nabídka s možností „Použít zařízení„, „Pokračovat“, „Vypnout počítač“ nebo „Odstranit potíže“.
Krok 5. Vyberte možnost „Odstranit potíže“
V tomto okně vyberte „Pokročilé možnosti“ a poté „Nastavení firmware UEFI“. To vám umožní vstoupit do systému BIOS v počítači se systémem Windows 10.
Krok 6. Potvrďte restart
Pokud máte v počítači systém Windows 8.1 nebo Windows 8, budou tyto metody fungovat i pro starší operační systém.
Nemohu se dostat do systému BIOS, co mám dělat?

Pokud se stále snažíte zjistit, jak vstoupit do systému BIOS ve stolním počítači se systémem Windows 10, možná jste se ocitli v poněkud složité situaci.
Ať už je spuštění počítače příliš rychlé, nebo máte podezření, že váš hardware napadl virus, potřebujete co nejdříve získat přístup do systému BIOS. Naštěstí pro vás máme to, co potřebujete. Vyzkoušejte tyto dva způsoby řešení problémů a získejte přístup do systému BIOS.
Metoda řešení potíží č. 1: Zakázat rychlé spouštění
Pokud se počítač zapíná příliš rychle na to, abyste věděli, kdy stisknout klávesu BIOS, je možné, že vám časování brání v přístupu do systému BIOS počítače.
Chcete-li zpomalit dobu spouštění a otevřít okno pro stisknutí klávesy, musíte zakázat rychlé spouštění. To provedete následujícím způsobem:
1. V ovládacím panelu vyhledejte položku „Možnosti napájení“.
2. V levém panelu stiskněte tlačítko „Zvolte, co dělá tlačítko napájení“ (všimněte si, že všechna nastavení vypnutí jsou šedá a nelze je upravovat).
3. Stiskněte tlačítko „Změnit aktuálně dostupná nastavení“, které se nachází nad tlačítkem napájení (můžete tak odškrtnout nebo zaškrtnout políčka a upravit nastavení vypnutí).
4. Zrušte zaškrtnutí políčka „Zapnout rychlé spuštění“.
5. Zkuste restartovat počítač a znovu vstoupit do systému BIOS pomocí klávesové zkratky.
Metoda řešení problémů č. 2: Použití nouzového spouštěcího disku
V případě, že počítač odmítá vstoupit do systému BIOS nebo se zobrazí obávaná modrá obrazovka smrti, může dojít k selhání spouštění systému.
Pro přístup do systému BIOS můžete zkusit použít nouzový spouštěcí disk, který počítač oživí prostřednictvím jednotky USB.
Jakmile se disk USB spustí, měli byste být schopni při spuštění vybrat spouštěcí zařízení.
1. Klikněte na tlačítko „Opravit počítač“ namísto vycentrovaného tlačítka „Instalovat nyní“.
2. Klepněte na tlačítko „Odstraňování problémů“.
3. Klikněte na „Nastavení firmware UEFI“.
4. Klikněte na tlačítko „Restartovat“.
Pokud nic nepomůže, možná budete muset vyhledat specialistu na opravy počítačů ve vašem okolí, který vám pomůže vyřešit vaše problémy.